Egyesületünkről

 

Történetünk

Parafonia-kezdolap

"A zene gyógyító ereje képes kitárni az értelmi fogyatékos gyermekek lelkének kapuit. Ezen tulajdonsága miatt a zene alkalmas más pedagógiai módszerek kiegészítésére, elmélyítésére, sőt a módszer gyakran csak általa hat. A zene minden lelket megszólít!"
/Gisela Peters: Musikerziehung bei geistig behinderten Kindern,
Rehabilitationsverlag GmbH 5300 Bonn 2./

1991: Vető Anna gyógypedagógus Magyarországra adaptálja az ún. Ulwila / színeskotta / módszert
1995: megkezdődik az Ulwila zenei program oktatása értelmi sérült fiatalok és gyermekek részére
1997: Vető Anna gyógypedagógus megalapítja "A zene mindenkié" Egyesületet és a Budapesti Ulwila zenekart.
1997-2003: A zenekar vezetői: Vető Anna gyógypedagógus , később Kövics Ágnes gyógypedagógus, majd Megyesi Zsófia karvezető és zenetanár.
2001: az Egyesület közhasznúvá válik
2003: az Egyesület elnöke : Mittich Anett gyógypedagógus
2003: a zenekar felveszi a Parafónia nevet
2004-2022: az egyesület elnöke: Erdős Gáborné közgazdász
2004- : a zenekar vezetését Fabényi Réka zenetanár veszi át
2022-2023: az egyesület elnöke: Bujdos Franciska
2023- : az egyesület elnöke: dr. Fodor Krisztián


Módszer

Kezdetben az értelmileg sérült gyermekekkel való muzsikálás a puszta énekhangra, vagy óvodákban használatos ütős hangszerekre korlátozódott. Ha hagyományos hangszerekre próbálták a középsúlyos fokban értelmileg akadályozott gyermekeket tanítani, a hosszadalmas, gyötrelmes oktatás általában kevés sikerélményt hozott.

Az első elterjedt zenepedagógiai és zeneterápiás módszer, amelyet értelmi fogyatékos gyermekek fejlesztésére is alkalmaztak, Carl Orff nevéhez fűződik. Munkájához kizárólag ütős hangszereket használt /főként ritmus hangszereket/. Nagy hangsúlyt fektetett a zenei önkifejezésre és örömmel tapasztalta, hogy az aktív zenélés által gyakran csökkent a gyermekek mozgásos ügyetlensége, javult a beszédképességük, beszédmegértésük és csökkent a magatartási problémák száma is.

Tudományosan bebizonyított tény, hogy a zenének óriási fejlesztő hatása van. E hatás az értelmileg sérült embereknél még hatványozottabban jelentkezik. a zene által érzelmi, akarati életük, intellektuális, megismerőtevékenységük fejlődik. Valamennyi tevékenységben, így az iskolai élet egészében - később a felnőtt életükben is -, eredményesebbek lesznek. A legfontosabb pedig az, hogy az énekléssel, hangszerjátékkal átélhetik a zenélés örömét!

Heinrich Ullrich német gyógypedagógus szembeszállt azzal az elterjedt véleménnyel, miszerint "az értelmi fogyatékosok nem képesek dallamhangszeren játszani".

Kidolgozott egy olyan módszert, amely nem igényel komplex gondolkodásmódot, sőt még a színek nevének ismeretét sem, csak a színek azonosításának képességét.

Speciális színes kottarendszerével és az ehhez tartozó hangszercsaláddal bebizonyította, hogy a fenti elhamarkodott vélemény csak azért terjedt el, mert a hagyományos kottarendszer megtanulása valóban nagyon bonyolult feladat az értelmileg sérültek számára. (Érdemes itt megjegyezni, hogy az úgynevezett "ép" társadalomnak is csak elenyészően kis százaléka tanulja meg a kottából való hangszeres játékot).

A módszer alkalmazása során kiderült, hogy nem csupán az értelmi fogyatékos gyermekek zenei oktatására, terápiájára alkalmas, hanem egyszerűsége miatt mindenkinek, aki a hagyományos kottát nem tudja, vagy nem akarja megtanulni. Így alkalmazható pl. óvodások, zenélni vágyó családok, iskolások, autisták és halmozottan sérültek számára is, de még idősek otthonában is.

Ezt a módszert Vető Anna gyógypedagógus - az egyesület megalapítója - 1991-ben adaptálta magyar viszonyokra és ezzel megkezdődött az értelmileg sérült gyermekek zeneoktatása.

Tanáraink

parafonia_7

Fabényi Réka

Ének-zene tanár,
a Parafónia zenekar vezetője

parafonia_7

Rogán-Bényei Zsuzsanna

a Paramezzo együttes vezetője

parafonia_7

Hofmann Edina

PEDAGÓGUS

parafonia_7

Horváth Júlia

PEDAGÓGUS

parafonia_7

Huber Henriett

PEDAGÓGUS

parafonia_7

Molnár Gabriella

PEDAGÓGUS

parafonia_7

Nagy Andrea

PEDAGÓGUS

parafonia_7

Pálúr Judit

PEDAGÓGUS

parafonia_7

0


Zenekarok

Parafónia zenekar

A több, mint 10 éve együtt játszó legtehetségesebb gyerekekből alakult meg az együttes 2002-ben. Akkor még Budapesti ULWILA zenekarként működött. 2003-ban vette fel az együttes a Parafónia nevet. Az együttes elsősorban klasszikus zenét játszik, a zeneirodalom nagyjainak műveit, speciális átiratokban.
A zenekart Vető Anna alapította, majd Kövics Ágnes és Mittich Anett, illetve Megyesi Zsófia állt az élén. Jelenleg Fabényi Réka a zenekar vezetője. Sok sikeres fellépést mondhat magáénak a zenekar, többször készült velük rádió és tv- felvétel, szerepeltek fogyatékos fesztiválokon, de felléptek már a Zeneakadémián, a Müpában, templomokban, kultúrházakban, sőt vidéken is több helyen adtak már koncertet. Ebben az évben már ötödik alkalommal vendégeskednek a Művészetek Völgyében.
Nemcsak itthon Magyarországon, hanem külföldre is egyre több meghívást kap a zenekar. (Németország, Hollandia, Ausztria, Belgium, Lengyelország, Vajdaság, Erdély).  A hangversenyeket sok esetben szakmai előadás is kíséri, ahol a zenekar oktatói igyekeznek továbbadni a módszer lényegét, ezzel is hozzásegítve minél több értelmében akadályozott gyermeket, fiatalt és felnőttet a zene élvezetéhez.
A Parafónia zenekar 2005.-ben bekapcsolódott az Első Európai Fogyatékos Zenekar ( F.E.C.O ) munkájába, 2007-ben pedig az Egyesület megszervezte Szentendrén az első magyarországi F.E.C.O. fesztivált, 165 résztvevővel 8 országból.

Az együttes nevéről:
A parafónia, parafonális éneklés egy zenei szakszó, egy középkori éneklési stílust jelent. Ennek ellenére semmi köze a zenekarhoz. Leginkább szójátéknak fogható fel, minthogy "para"= kicsit más, mint a többi, "fónia"= együtthangzás.
Egy jó barátunk internetes fórumot indított megfelelő név keresésére és a hozzászólók szavazata alapján választottuk ki ezt a nevet, ami aztán találó és eredeti lett.

Parafonia-zenekar

Fotó: Fejérdy Ágnes, 2022

Bemutatkozás:
Együttesünk jelenleg 13 tagú, akik 13 féle különböző speciális hangszeren játszanak.

Tagjai:
Bernáth Borbála - metallofon, xilofon
Bérczi Zsófia - akkordlant
Dörnyei Tamás - basszusxilofon, ének
Erdős Gáspár - basszus metallofon
Fábry Márton - basszus metallofon
Fodor Kristóf - nagybőgő
Juhary Péter - metallofon
Kiss Ágnes - nagy metallofon
Kondri Nóra - cselló, ének
Kondri Petra - basszus metallofon, ének
Molnár Ferenc - dob, ritmushangszerek
Pápai Csaba - akkordcitera
Szabó Benedek - metallofon

Zenekarvezető:
Fabényi Réka - ének-zene tanár

Zenei asszisztensek:
Hofmann Edina
Horváth Júlia
Huber Henriett
Molnár Gabriella
Nagy Andrea
Pálúr Judit
Rogán-Bényei Zsuzsanna 

Kövesse Youtube csatornánkat!

Paramezzo együttes

Középhaladó csoportunk

Parafonia-kezdolap-2

Kották

A hangok magasságát színek, a hangok hosszúságát körök jelzik, minden hangot más-más szín jelöl, ezek a színek ismétlődnek meg a hangszereken is. Minden zenedarabhoz speciális átiratok és kották készülnek, melyeket az egyesület szakemberei szerkesztenek, nyomtatnak és színeznek.A tehetségesebb tanulók esetében később áttérhetünk a hagyományos kottára, közbülső állomás lehet a színes hangok öt vonalon való elhelyezése.

Hangszerek

A hangszercsalád: Heinrich Ulrich a hangszereket hosszú évek kísérletezésével fejlesztette ki és maga építette meg, mindig ügyelvén arra, hogy egyszerűek és könnyen áttekinthetőek legyenek. Fontos szempont volt, hogy a hangszerek többnyire fából készüljenek, hangjuk, zengésük szép és élvezetes legyen.

Jelenleg a következő hangszereket használjuk:
• Fúvós hangszerek: pánsípszerű sípok, furulya
• Húros hangszerek: szólócitera, akkordlant, akkordcitera,  egyhúros basszus citerák, 
• Ütőhangszerek: metallofon, xilofon, asztali harangjáték, tubafon, basszus xilofon, dobok, cintányér, triangulum
Ugyanez a kottarendszer alkalmat ad arra is, hogy zongorát tanítsunk vele. Számos tanítványunk jut el így az elérhetetlennek vélt kétkezes zongorajátékhoz.

Akiket ajánlunk

„A zene mindenkié”
Egyesület

Próbahely: 1134 Budapest, Róbert Károly krt. 49-51.
(BKSZC Mándy Iván Szakképző- és Szakiskola)
Bankszámlaszám: 12001008-00229921-00100008
Adószám: 18161904-1-42
Elnök: dr. Fodor Krisztián

1163 Budapest, Szertár utca 8.
Telefon: +36 (30) 477 4877
E-mail:
info@parafonia.hu
Facebook: fb.com/parafonia