Egyesületünkről
Történetünk
"A zene gyógyító ereje képes kitárni az értelmi fogyatékos gyermekek lelkének kapuit. Ezen tulajdonsága miatt a zene alkalmas más pedagógiai módszerek kiegészítésére, elmélyítésére, sőt a módszer gyakran csak általa hat. A zene minden lelket megszólít!"
/Gisela Peters: Musikerziehung bei geistig behinderten Kindern,
Rehabilitationsverlag GmbH 5300 Bonn 2./
1991: Vető Anna gyógypedagógus Magyarországra adaptálja az ún. Ulwila / színeskotta / módszert
1995: megkezdődik az Ulwila zenei program oktatása értelmi sérült fiatalok és gyermekek részére
1997: Vető Anna gyógypedagógus megalapítja "A zene mindenkié" Egyesületet és a Budapesti Ulwila zenekart.
1997-2003: A zenekar vezetői: Vető Anna gyógypedagógus , később Kövics Ágnes gyógypedagógus, majd Megyesi Zsófia karvezető és zenetanár.
2001: az Egyesület közhasznúvá válik
2003: az Egyesület elnöke : Mittich Anett gyógypedagógus
2003: a zenekar felveszi a Parafónia nevet
2004-2022: az egyesület elnöke: Erdős Gáborné közgazdász
2004- : a zenekar vezetését Fabényi Réka zenetanár veszi át
2022-2023: az egyesület elnöke: Bujdos Franciska
2023- : az egyesület elnöke: dr. Fodor Krisztián
Módszer
Kezdetben az értelmileg sérült gyermekekkel való muzsikálás a puszta énekhangra, vagy óvodákban használatos ütős hangszerekre korlátozódott. Ha hagyományos hangszerekre próbálták a középsúlyos fokban értelmileg akadályozott gyermekeket tanítani, a hosszadalmas, gyötrelmes oktatás általában kevés sikerélményt hozott.
Az első elterjedt zenepedagógiai és zeneterápiás módszer, amelyet értelmi fogyatékos gyermekek fejlesztésére is alkalmaztak, Carl Orff nevéhez fűződik. Munkájához kizárólag ütős hangszereket használt /főként ritmus hangszereket/. Nagy hangsúlyt fektetett a zenei önkifejezésre és örömmel tapasztalta, hogy az aktív zenélés által gyakran csökkent a gyermekek mozgásos ügyetlensége, javult a beszédképességük, beszédmegértésük és csökkent a magatartási problémák száma is.
Tudományosan bebizonyított tény, hogy a zenének óriási fejlesztő hatása van. E hatás az értelmileg sérült embereknél még hatványozottabban jelentkezik. a zene által érzelmi, akarati életük, intellektuális, megismerőtevékenységük fejlődik. Valamennyi tevékenységben, így az iskolai élet egészében - később a felnőtt életükben is -, eredményesebbek lesznek. A legfontosabb pedig az, hogy az énekléssel, hangszerjátékkal átélhetik a zenélés örömét!
Heinrich Ullrich német gyógypedagógus szembeszállt azzal az elterjedt véleménnyel, miszerint "az értelmi fogyatékosok nem képesek dallamhangszeren játszani".
Kidolgozott egy olyan módszert, amely nem igényel komplex gondolkodásmódot, sőt még a színek nevének ismeretét sem, csak a színek azonosításának képességét.
Speciális színes kottarendszerével és az ehhez tartozó hangszercsaláddal bebizonyította, hogy a fenti elhamarkodott vélemény csak azért terjedt el, mert a hagyományos kottarendszer megtanulása valóban nagyon bonyolult feladat az értelmileg sérültek számára. (Érdemes itt megjegyezni, hogy az úgynevezett "ép" társadalomnak is csak elenyészően kis százaléka tanulja meg a kottából való hangszeres játékot).
A módszer alkalmazása során kiderült, hogy nem csupán az értelmi fogyatékos gyermekek zenei oktatására, terápiájára alkalmas, hanem egyszerűsége miatt mindenkinek, aki a hagyományos kottát nem tudja, vagy nem akarja megtanulni. Így alkalmazható pl. óvodások, zenélni vágyó családok, iskolások, autisták és halmozottan sérültek számára is, de még idősek otthonában is.
Ezt a módszert Vető Anna gyógypedagógus - az egyesület megalapítója - 1991-ben adaptálta magyar viszonyokra és ezzel megkezdődött az értelmileg sérült gyermekek zeneoktatása.
Tanáraink
Fabényi Réka
Ének-zene tanár,
a Parafónia zenekar vezetője
Rogán-Bényei Zsuzsanna
a Paramezzo együttes vezetője
Hofmann Edina
PEDAGÓGUS
Horváth Júlia
PEDAGÓGUS
Huber Henriett
PEDAGÓGUS
Molnár Gabriella
PEDAGÓGUS
Nagy Andrea
PEDAGÓGUS
Pálúr Judit
PEDAGÓGUS
0
Zenekarok
Parafónia zenekar
A több, mint 10 éve együtt játszó legtehetségesebb gyerekekből alakult meg az együttes 2002-ben. Akkor még Budapesti ULWILA zenekarként működött. 2003-ban vette fel az együttes a Parafónia nevet. Az együttes elsősorban klasszikus zenét játszik, a zeneirodalom nagyjainak műveit, speciális átiratokban.
A zenekart Vető Anna alapította, majd Kövics Ágnes és Mittich Anett, illetve Megyesi Zsófia állt az élén. Jelenleg Fabényi Réka a zenekar vezetője. Sok sikeres fellépést mondhat magáénak a zenekar, többször készült velük rádió és tv- felvétel, szerepeltek fogyatékos fesztiválokon, de felléptek már a Zeneakadémián, a Müpában, templomokban, kultúrházakban, sőt vidéken is több helyen adtak már koncertet. Ebben az évben már ötödik alkalommal vendégeskednek a Művészetek Völgyében.
Nemcsak itthon Magyarországon, hanem külföldre is egyre több meghívást kap a zenekar. (Németország, Hollandia, Ausztria, Belgium, Lengyelország, Vajdaság, Erdély). A hangversenyeket sok esetben szakmai előadás is kíséri, ahol a zenekar oktatói igyekeznek továbbadni a módszer lényegét, ezzel is hozzásegítve minél több értelmében akadályozott gyermeket, fiatalt és felnőttet a zene élvezetéhez.
A Parafónia zenekar 2005.-ben bekapcsolódott az Első Európai Fogyatékos Zenekar ( F.E.C.O ) munkájába, 2007-ben pedig az Egyesület megszervezte Szentendrén az első magyarországi F.E.C.O. fesztivált, 165 résztvevővel 8 országból.
Az együttes nevéről:
A parafónia, parafonális éneklés egy zenei szakszó, egy középkori éneklési stílust jelent. Ennek ellenére semmi köze a zenekarhoz. Leginkább szójátéknak fogható fel, minthogy "para"= kicsit más, mint a többi, "fónia"= együtthangzás.
Egy jó barátunk internetes fórumot indított megfelelő név keresésére és a hozzászólók szavazata alapján választottuk ki ezt a nevet, ami aztán találó és eredeti lett.
Fotó: Fejérdy Ágnes, 2022
Bemutatkozás:
Együttesünk jelenleg 13 tagú, akik 13 féle különböző speciális hangszeren játszanak.
Tagjai:
Bernáth Borbála - metallofon, xilofon
Bérczi Zsófia - akkordlant
Dörnyei Tamás - basszusxilofon, ének
Erdős Gáspár - basszus metallofon
Fábry Márton - basszus metallofon
Fodor Kristóf - nagybőgő
Juhary Péter - metallofon
Kiss Ágnes - nagy metallofon
Kondri Nóra - cselló, ének
Kondri Petra - basszus metallofon, ének
Molnár Ferenc - dob, ritmushangszerek
Pápai Csaba - akkordcitera
Szabó Benedek - metallofon
Zenekarvezető:
Fabényi Réka - ének-zene tanár
Zenei asszisztensek:
Hofmann Edina
Horváth Júlia
Huber Henriett
Molnár Gabriella
Nagy Andrea
Pálúr Judit
Rogán-Bényei Zsuzsanna
Kövesse Youtube csatornánkat!
Paramezzo együttes
Középhaladó csoportunk
Kották
A hangok magasságát színek, a hangok hosszúságát körök jelzik, minden hangot más-más szín jelöl, ezek a színek ismétlődnek meg a hangszereken is. Minden zenedarabhoz speciális átiratok és kották készülnek, melyeket az egyesület szakemberei szerkesztenek, nyomtatnak és színeznek.A tehetségesebb tanulók esetében később áttérhetünk a hagyományos kottára, közbülső állomás lehet a színes hangok öt vonalon való elhelyezése.
Hangszerek
A hangszercsalád: Heinrich Ulrich a hangszereket hosszú évek kísérletezésével fejlesztette ki és maga építette meg, mindig ügyelvén arra, hogy egyszerűek és könnyen áttekinthetőek legyenek. Fontos szempont volt, hogy a hangszerek többnyire fából készüljenek, hangjuk, zengésük szép és élvezetes legyen.
Jelenleg a következő hangszereket használjuk:
• Fúvós hangszerek: pánsípszerű sípok, furulya
• Húros hangszerek: szólócitera, akkordlant, akkordcitera, egyhúros basszus citerák,
• Ütőhangszerek: metallofon, xilofon, asztali harangjáték, tubafon, basszus xilofon, dobok, cintányér, triangulum
Ugyanez a kottarendszer alkalmat ad arra is, hogy zongorát tanítsunk vele. Számos tanítványunk jut el így az elérhetetlennek vélt kétkezes zongorajátékhoz.
Akiket ajánlunk
Autistic Art Közhasznú Alapítvány
Clivis Művészeti Szervező és Kiadó Bt.
Kézenfogva Alapitvány
ELTE BGGyK
Magyar Williams Szindrómás Társaság
Para-fitt Úszó és Szabadidő Egyesület egyesület
Heinrich Ullrich
Roll Dance Budapest Kerekesszékes Kombi Táncegyüttes
Paradicsomklub
Zurgó Együttes
Xiloton Kft.
PolarSys Informatikai Bt.
BKSZC Mándy Iván Szakképző- és Szakiskolája
Talamba ütőegyüttes
Demeniv Mihály harmonikaművész
Szent Efrém férfikar
Gond-viselés Nonprofit Közhasznú Kft.
„A zene mindenkié”
Egyesület
Próbahely: 1134 Budapest, Róbert Károly krt. 49-51.
(BKSZC Mándy Iván Szakképző- és Szakiskola)
Bankszámlaszám: 12001008-00229921-00100008
Adószám: 18161904-1-42
Elnök: dr. Fodor Krisztián
1163 Budapest, Szertár utca 8.
Telefon: +36 (30) 477 4877
E-mail: info@parafonia.hu
Facebook: fb.com/parafonia